Kronik Böbrek Hastalığı Olan Hastalarda Diyet Uyumunu Artıracak Yeni Bir Akıllı Telefon Uygulamasının Geliştirilmesi

Yazarlar

DOI:

https://doi.org/10.33076/2021.BDD.1532

Anahtar Kelimeler:

Akıllı telefon uygulaması- beslenme- hemodiyaliz- kronik böbrek yetmezliği- mobil teknoloji

Özet

Amaç: Kronik böbrek yetmezliğinde beslenme tedavisi, hastaların diyetinde belirli düzenlemeler yapılmasını gerektirmektedir. Hastaların kendi kontrollerini sağlayabilmesi cep telefonlarının ve yazılımlarının gelişmesiyle mümkün hale gelmektedir. Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği 4-5. evre ve hemodiyaliz tedavisi alan hastaların diyete uyumunu artırabilecek bir akıllı telefon uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama ile hastaların diyetle alınan enerji, protein, sodyum, potasyum, fosfor ve sıvı alımını kontrol edebilmesi amaçlanmaktadır.

Bireyler ve Yöntem: Uygulama, son kontrol ve test aşamasına kadar araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. Daha sonra geliştirilen uygulamanın son kontrol ve test aşamasına 5 uzman diyetisyen, 5 uzman doktor ve 5 hemodiyaliz hastası dahil edilmiştir.

Bulgular: Katılımcıların çoğunluğu uygulamanın kullanımının kolay olduğunu, ilgi çekici olduğunu, görsel olarak iyi tasarlandığını, yeterli-güvenilir bilgiler içerdiğini ve diğer hastalara tavsiye edebileceklerini belirtmişlerdir. Uygulamayı inceleyen katılımcılar uygulama hakkında önerilerde de bulunmuştur.

Sonuç: Uygulama, katılımcıların değerlendirme ve önerileri doğrultusunda güncellenmiştir. Uygulamanın son hali hastaların kullanımına hazır hale getirilmiştir.

İndirmeler

İndirme verileri henüz mevcut değil.

Yayınlanmış

2022-01-07

Nasıl Atıf Yapılır

1.
Gençer Bingöl F, Gezmen Karadağ M, Bingöl MC, Erten Y. Kronik Böbrek Hastalığı Olan Hastalarda Diyet Uyumunu Artıracak Yeni Bir Akıllı Telefon Uygulamasının Geliştirilmesi. Bes Diy Derg [Internet]. 07 Ocak 2022 [a.yer 01 Temmuz 2022];50(1):8-18. Erişim adresi: https://beslenmevediyetdergisi.org/index.php/bdd/article/view/1532

Sayı

Bölüm

Araştırma